Wykończenia powierzchni budynków

Wykończenia powierzchni budynków

Wykończenia są nakładane na końcową powierzchnię elementu podczas procesu konstrukcyjnego lub produkcyjnego. Mogą zapewnić ochronę przed uderzeniami, wodą, mrozem, korozją, ścieraniem i innymi czynnikami, a przy tym wizualnie trafiać w nasze gusta.
Tynkowanie, lakierowanie, malowanie i inne wykończenia powierzchni budynków służą dwóm celom:  zapewniają powłokę ochronną na powierzchniach, która chroni je przed wpływami środowiska takimi jak deszcz, mróz, upał itp., oraz poprawiają wygląd powierzchni i konstrukcji jako całości.

1. Tynkowanie

Tynkowanie to wykończenie budynku, które polega na nałożeniu materiału polimerowego, takiego jak zaprawa cementowa, zaprawa wapienna lub zaprawa kompozytowa. Stosuje się je w celu uzyskania równej, gładkiej, regularnej, czystej i trwałej powierzchni. Ponadto tynkowanie kamufluje materiały niskiej jakości i nieumiejętne rzemiosło, jednocześnie zapewniając warstwę ochronną. Służy również jako podkład do różnych wykończeń ozdobnych, takich jak malowanie i bielenie. Trwałość tynku zależy od przyczepności podłoża, która może być dobra, jeśli jest wystarczająco solidna i gładka, aby można było prawidłowo nałożyć tynk.

Tynkowanie

Tynkowanie

 

2. Spoinowanie

Spoinowanie to dwuetapowa procedura wykańczania budynku, służąca do wykańczania spoin zaprawą murowaną z odsłoniętej cegły lub kamienia. Spoiny murarskie w cegle lub kamieniu są najpierw grabione na głębokość około 15 mm, a następnie wypełniane odpowiednią zaprawą o bogatszej mieszance. Ponadto spoinowanie poprawia estetykę kamieniarki, jednocześnie zapobiegając przedostawaniu się wody do ściany. Głównymi rodzajami zaostrzania są koraliki, wypukłe, wklęsłe, przetarte lub żłobione, podwinięte i uderzone . Na spoinę zaprawy umieszcza się małą drewnianą podziałkę o grubości 5 mm, a na spoinach rysuje się cienką kreskę, aby określić równomierność obmurowania.

Spoinowanie

Spoinowanie

3. Malowanie

Jest to proces nakładania farby jako wykończenia na wszystkie powierzchnie, w tym ściany, sufity, stolarkę, metal itp. Chroni ono powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych, zapobiegać gniciu drewna i korozji metalu, a także zapewnić czystą, kolorową powierzchnię.

Malowanie

Malowanie

4. Lakierowanie

Jest to zabieg polegający na dodawaniu lakieru do powierzchni drewnianych i malowanych w celu poprawienia ich wyglądu i ochrony przed wpływem środowiska.

5. Mikrocement 

Mikrocement to wysokowydajny cement połączony z polimerami, ultradrobnymi cząsteczkami, dodatkami i kolorowymi pigmentami do aplikowania na różnych powierzchniach. Jest to wysoce elastyczne i wszechstronne wykończenie. Mikrocement oferuje ciągłą, bezszwową powierzchnię. Brak fug znacząco ułatwia utrzymanie mikrocementu w czystości. Co więcej nie wymaga usuwania starego  podłoża, jest antypoślizgowy i jest przyjazny dla środowiska.

Aplikacja mikrocement CONBAR

Aplikacja mikrocementu CONBAR

Istnieje wiele typów wykończenia powierzchni. Jesteśmy pewni, że powyższy artykuł choć trochę przybliży Państwa do właściwego wyboru. Zapraszamy do kontaktu.

Więcej ciekawych artykułów i ciekawostek znajdziecie na naszym blogu conbar.plfacebook’u oraz instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publiczny.

Zadzwoń teraz