Wykończenia powierzchni budynków
Wykończenia są nakładane na końcową powierzchnię elementu podczas procesu konstrukcyjnego lub produkcyjnego. Mogą zapewnić ochronę przed uderzeniami, wodą, mrozem, korozją, ścieraniem i innymi czynnikami, a przy tym wizualnie trafiać w nasze gusta.
Tynkowanie, lakierowanie, malowanie i inne wykończenia powierzchni budynków służą dwóm celom: zapewniają powłokę ochronną na powierzchniach, która chroni je przed wpływami środowiska takimi jak deszcz, mróz, upał itp., oraz poprawiają wygląd powierzchni i konstrukcji jako całości.
1. Tynkowanie
Tynkowanie to wykończenie budynku, które polega na nałożeniu materiału polimerowego, takiego jak zaprawa cementowa, zaprawa wapienna lub zaprawa kompozytowa. Stosuje się je w celu uzyskania równej, gładkiej, regularnej, czystej i trwałej powierzchni. Ponadto tynkowanie kamufluje materiały niskiej jakości i nieumiejętne rzemiosło, jednocześnie zapewniając warstwę ochronną. Służy również jako podkład do różnych wykończeń ozdobnych, takich jak malowanie i bielenie. Trwałość tynku zależy od przyczepności podłoża, która może być dobra, jeśli jest wystarczająco solidna i gładka, aby można było prawidłowo nałożyć tynk.

Tynkowanie
2. Spoinowanie
Spoinowanie to dwuetapowa procedura wykańczania budynku, służąca do wykańczania spoin zaprawą murowaną z odsłoniętej cegły lub kamienia. Spoiny murarskie w cegle lub kamieniu są najpierw grabione na głębokość około 15 mm, a następnie wypełniane odpowiednią zaprawą o bogatszej mieszance. Ponadto spoinowanie poprawia estetykę kamieniarki, jednocześnie zapobiegając przedostawaniu się wody do ściany. Głównymi rodzajami zaostrzania są koraliki, wypukłe, wklęsłe, przetarte lub żłobione, podwinięte i uderzone . Na spoinę zaprawy umieszcza się małą drewnianą podziałkę o grubości 5 mm, a na spoinach rysuje się cienką kreskę, aby określić równomierność obmurowania.

Spoinowanie
3. Malowanie
Jest to proces nakładania farby jako wykończenia na wszystkie powierzchnie, w tym ściany, sufity, stolarkę, metal itp. Chroni ono powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych, zapobiegać gniciu drewna i korozji metalu, a także zapewnić czystą, kolorową powierzchnię.

Malowanie
4. Lakierowanie
Jest to zabieg polegający na dodawaniu lakieru do powierzchni drewnianych i malowanych w celu poprawienia ich wyglądu i ochrony przed wpływem środowiska.
5. Mikrocement
Mikrocement to wysokowydajny cement połączony z polimerami, ultradrobnymi cząsteczkami, dodatkami i kolorowymi pigmentami do aplikowania na różnych powierzchniach. Jest to wysoce elastyczne i wszechstronne wykończenie. Mikrocement oferuje ciągłą, bezszwową powierzchnię. Brak fug znacząco ułatwia utrzymanie mikrocementu w czystości. Co więcej nie wymaga usuwania starego podłoża, jest antypoślizgowy i jest przyjazny dla środowiska.

Aplikacja mikrocementu CONBAR
Istnieje wiele typów wykończenia powierzchni. Jesteśmy pewni, że powyższy artykuł choć trochę przybliży Państwa do właściwego wyboru. Zapraszamy do kontaktu.
Więcej ciekawych artykułów i ciekawostek znajdziecie na naszym blogu conbar.pl, facebook’u oraz instagramie.